Author Topic: Sarıkamış Kayak Merkezi ve Sarıkamış Vakası  (Read 2 times)

admin

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 13
    • View Profile
Sarıkamış Kayak Merkezi ve Sarıkamış Vakası
« on: June 20, 2020, 03:32:26 pm »
   Gzel lkemin gzel insanları yepyeni bir makalemize daha hoş geldiniz. Hepinizin de bildiği zere Anadolu gerek tarih ncesi ağlarda gerekse tarihi dnemlerde birok medeniyete ev sahipliği yapmış olan, kltrel aıdan olduka zengin bir yerdir. Bu makalemizde sizlere ncelikle belki de tarihimizdeki en zc olaylardan birisi olan Sarıkamış Harekatı’nı sonra da Sarıkamış’ta bulunan kayak merkezinden bahsedeceğim. Ayrıca Kars gezi rehberi diğer makalemize de bakmanızı tavsiye ederim.
   Yıl 22 Aralık 1914, Harbiye Nazırı (Savunma Bakanı) ve Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Reisi Enver Paşa tarafından verilen emirle kahraman askerlerimiz Sarıkamış Harekatı’nda şehit dşmşlerdir. Normal şartlarda bu hareket planlandığı sırada birok yetkili kişi tarafından uyarılan Enver Paşa, Trk askerini eksi kırk derecelik bir soğuğun bulunduğu ve blge aısından dşndğmzde tecrbesiz bir takım komutanlarla başlatılan bir harekatın emrini vermiştir ki, Enver Paşa’nın bir Alman hayranı olduğu o dnem herkese biliniyor. Bazı tarihiler bu olayı Alman İmparatorluğu’nun 1898 yılında Sultan 2. Abdlhamit dnemindeki grşme sırasında Almanların “Olası bir dnya savaşı durumunda bizlerle birlikte savaşa girer misiniz?” teklifinin reddedilmesinin bir neticesi olduğunu savunur.
   Biraz daha aarsak Sultan 2. Abdlhamit dneminde ikna edemedikleri Osmanlı Sultanını, 2. Abdlhamit’in 31 Mart 1909 tarihinde tahtından indirilip yerine V. Mehmed Reşad’ın geirilmesinden sonra tahta geen yeni padişahın otoritesinin zayıflığını fırsat bilen Alman İmparatorluğu’nun Enver Paşayı Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekilliği makamına getirmelerinin bir sonucudur Sarıkamış Harekatı.
   Sarıkamış Harekatı’na kadar askerlik kariyerinin en parlak dnemini yaşıyordu Enver Paşa. 31 Mart 1909 İsyanının başlamasında payı vardı. O dnem kendisi ve bazı 24 Haziran 1909 gn İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin bir suikast eylemine katılacağı dşncesiyle İstanbul’a ağrılmıştı. Fakat o İstanbul’a gitmek yerine 24 Haziran gn dağa ıkmayı seti ve bunun sonucu olarak 31 Mart İsyanının ıkmasına nc olmuştur ki o dnem Osmanlının iindeki birbirinden farklı fikir akımlarına mensup insanların barut fıısı gibi olduğu bir dnemdir. Bir tarafta yeniliki olduğunu iddia eden Jn Trkler (Yeni Trkler), bir taraftaysa İslamcılık akımını savunan diğer bir değişle hilafetin gcne inanan insanlar. Bu iki akım tarafından blnmş olduğunu syleyebileceğimiz Osmanlı adeta fitili ateşlenmeyi bekleyen bir barut gibiydi.
   Bu dneme baktığınızda 1876 tarihinde tahta ıkan 2. Abdlhamit’in yine aynı tarihte ilan ettiği meşrutiyet rejiminin bir neticesi olarak blnen bir halk sz konusudur. Sonradan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Osmanlı Parlamentosunun Savaşı iyi ynetememesi ve her kafadan bir ses ıkmasının bir sonucu olarak 14 Şubat 1878 tarihinde meclis 2. Abdlhamit tarafından sresiz olarak tatil edilmiştir.  Bundan 32 yıl sonra İttihat ve Terakki ve halkın baskısı sonucu 23 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyet ilan edilmiştir. Şunu da belirtelim bu 32 yıllık sre zarfında 2. Abdlhamit meclisi yeniden amak iin denemelerde bulunmuş olsa da maalesef Osmanlı İmparatorluğu’nun iinde bulunduğu durumun bir neticesi olarak başarılı olamamıştır.
  Enver Paşa işte byle bir ortamda barut fıısının fitilini ateşlemiştir adeta. Hatırlarsanız Enver Paşanın dağa ıktığından bahsetmiştik. Enver Paşa dağa ıktığında yanında bulunan Kolağası Niyazi Bey’in de yardımıyla askeri aıdan rgtlenmiştir. Dikkat ederseniz 2. Meşrutiyet’in ilan tarihi 24 Temmuz 1908’e denk geliyor. Aıkası Sultan 2. Abdlhamit’in saltanatının son yıllarına baktığımızda eski otoritesine sahip olmadığını gryoruz. Bu yzden potansiyel bir ihtilale karşı hazırlıklı olmadığını tahmin etmek de g değil. 2. Abdlhamit’in İslamcılık politikasını savunduğunu dşnrsek 2. Meşrutiyet’in ilanının bir potansiyel ihtilale nlem olarak yapılan bir girişim olarak değerlendirebiliriz. 23 Temmuz 1908’de Sultan 2. Abdlhamit’in meclisi tekrardan bir araya toplamak istemesi zerine bir bildiri yayınlaması zerine Enver Paşa İstanbul’a intikal etmiştir. Bu intikalin ardından Enver Paşa halkın bir kesimi tarafından kahraman olarak karşılanmıştır. Hatta kendisine “kahraman-ı hrriyet” gibi bir sıfat da yakıştırılmıştır. Bu olaydan sonra Enver Paşa halk tarafından gerekten sevilen bir insan rolne brnmştr.
   Sonuca baktığımızdaysa Sarıkamış Harekatı’na kadar Enver Paşa iin her şey yolunda gidiyordu. Fakat bu olaydaki hayalperestliği ve Alman Hayranlığı yznden Osmanlı Ordusunu beyhude bir savaşa soktuğu da bir gerektir. Sarıkamış Harektı tarihimiz aısından maalesef ki en dramatik olaylardan birisidir. Artık diğer konumuz olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne geebiliriz.
   Sarıkamış’tan nce, Eğer bir gn yolunuz Kars’a dşecek olursa sizlere tavsiyem bir rehber nclğnde gelmeniz olacaktır. Bunun sebebiyse Kars’ın yapısal olarak olduka karışık olmasıdır. Hem aynı zamanda bir rehber size blgenin kltrel yapısını ve tarihini anlatabilecek Bilgi birikimine de sahip olacaktır. Bu yzden bir rehber nclğnde gelmeniz sizin iin daha iyi olacaktır. Sizlere rehber olarak tavsiyemse Sayın Bilal ağatay Erentrk’tr. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca Kars gezisi adı altında da Bilal ağatay Erentrk’e rastlayabilirsiniz.
   Sarıkamış Kayak Merkezi belki de lkemizdeki doğallığını koruyan nadide kayak merkezlerinden birisidir. Blgeye dşen kristal yapılı kar sayesinde kayak yapmak iin olduka uygun şartlara sahiptir. Yılın 141 gn boyunca bu yer daima karlı bir vaziyettedir. Aşırı bir kalabalığın olmaması sebebiyle de rahatlıkla kafanızı dinleyebilirsiniz. Hava her zaman aık ve gneşli olduğundan hava durumundan kaynaklı problemler yaşamayacaksınız. Ayrıca pist boyunca uzanan am ormanları sayesinde manzaranın tadına doyamayacaksınız. stelik bu tecrbe iin yksek Mevlalar harcamanıza hi gerek yok. Trkiye’deki diğer kayak merkezlerinin aksine Sarıkamış Kayak Merkezi olduka ucuz.
« Last Edit: June 20, 2020, 03:50:39 pm by admin »

Share on Facebook Share on Twitter